а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарани

(се) наранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. нахрани
Англиски: feed Албански: ushqej
2. Направи, нанесе рана.
Англиски: wound Албански: lëndoj, plagos
Примери:
При паѓањето ја наранил ногата.
3. (се нарани) Се рани, си нанесе рана.
Англиски: wound Албански: lëndohem, plagosem
Изведенки
1. наранува несв.
(се) нарануваат
2. наранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи