а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарамник

мн. нарамници
Вид збор: Именка, машки род
Заграб дрва колку што може да се носи на рамо.
Примери:
Навечер се враќале дома едно со нарамници дрва, други со нарамници планински цвеќиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи