а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарамка

мн. нарамки
Вид збор: Именка, женски род
1. Стомна што се носи на рамо.
Албански: shtambë krahu, supi
2. Крпа што се става на рамо, под стомната што се носи.
Албански: leckë mbi supe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи