а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарами

нарамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави на рамо, префрли преку рамо.
Англиски: shoulder Албански: vë në krah, hedh mbi supe
Примери:
нарами торба, нарами мотика
нарами пушка
2. (се нарами) Се зафати со некоја работа, се нагрби.
Англиски: take on Албански: marr përsipër
Изведенки
1. нарамува несв.
(се) нарамуваат
2. нарамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи