а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарази

наразат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика болест кај растенијата.
Англиски: infect Албански: infektoj, moleps
Примери:
Росата само го нарази тутунот.
2. Нагмечи, оштети (за плод и сл.)
Англиски: crush Албански: shtrydh, dëmton
Примери:
Гледајте во пакувањето да не ги наразите праските.
3. (се нарази) Добие болест, нараза (за растение, плод и сл.)
Англиски: infect Албански: infektoj, sëmurem
Изведенки
1. наразува несв.
(се) наразуваат
2. наразување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи