а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нараза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Почеток на оболување кај растенијата.
Албански: gjeren, smundje te bimët
Употреба: Ботаника
Примери:
Да ги напрскаме цвеќињата, им се јавила некаква нараза.
2. Нагниеност кај плодови и сл.
Албански: gjeren, kalbje e frutave
Употреба: Ботаника
Примери:
Јаболката имаат нараза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи