а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарадува

(се) нарадуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине доволно време во радост со некого, со нешто.
Англиски: enjoy
Примери:
Да поживееше уште малку, да им се нарадуваше на децата.
Не можеше да им се нарадува кога ги виде.
Не и се нарадува на колата, само што ја купи, му ја украдоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи