а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарав

мн. нарави
Вид збор: Именка, машки род
Својствата на личноста.
Англиски: character
Примери:
благ нарав, весел нарав
незгоден нарав, чуден нарав
FlexiMac
 менување на македонски глаголи