а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наработи

(се) наработат
Вид збор: Глагол, свршен
Работи многу, до изморување.
Англиски: work
Примери:
Денеска се наработивме.
Изведенки
наработува несв.
(се) наработуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи