а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напуштен

напуштениот
Вид збор: Придавка
Што е оставен како некорисен, непотребен, што останал без згрижување, занемарен, запоставен.
Англиски: abandoned
Примери:
напуштена куќа, напуштена воденица
напуштен старец, напуштени деца
Изведенки
напуштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи