а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напуши

(се) напушат
Вид збор: Глагол, свршен
Испуши (цигари и сл.) доволно, со пушење се задоволи.
Англиски: smoke
Изведенки
напушува несв.
(се) напушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи