а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напупи

напупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За растение - пупи доволно, добие голем број пупки.
Англиски: bud Албански: çel, qet sytha
Примери:
Дрвјата напупија.
2. Се испупчи со задникот.
Албански: bulon, ndreq prapanicën
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
напупува несв.
напупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи