а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напумпа

напумпаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со пумпање наполни со воздух, со вода и др.
Англиски: pump up
Примери:
Ги напумпа и ги провери пумпите.
Напумпа една кофа вода.
Изведенки
1. напумпува несв.
напумпуваат
2. напумпување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи