а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напули

(се) напулат
Вид збор: Глагол, свршен
нагледа
Англиски: watch
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. напулува несв.
(се) напулуваат
2. напулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи