а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напукне

напукнат
Вид збор: Глагол, свршен
Пукне малку, покаже, добие пукнатина, напрсне.
Англиски: crack
Примери:
Ѕидовите напукнале од земјотресот.
Чашата напукнала.
Изведенки
напукнува несв.
напукнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи