а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напука

напукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Налути, насекира, вознемири некого.
Англиски: anger Албански: hidhëroj, zemëroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Многу го напука кавгата со синот.
Не му беше важно само да го победи во шахот, туку сакаше и да го напука.
2. (се напука) Се налути, се насекира, се вознемири.
Англиски: anger Албански: hidhëroj, zemëroj
Употреба: Разговорно
3. (се напука) Се задоволи со пукање (од пушка и др.), многу испука.
Англиски: shoot Албански: gjuaj, shtie shumë
Примери:
Денеска се напукавме, ама ништо не уловивме.
Изведенки
1. напукува несв.
(се) напукуваат
повт.
2. напукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи