а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напудри

напудрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави пудра.
Англиски: powder Албански: pudros
Примери:
Му го напудри малку лицето по бричењето.
2. (се напудри) Си стави пудра.
Англиски: powder Албански: pudrosem
Изведенки
1. напудрува несв.
(се) напудруваат
повт.
2. напудрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи