а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрсток

мн.напрстоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18418
1. Метално или пластично поклопче, во форма на чашка, што се става на прстот за притискање на иглата при шиење.
Англиски: thimble Албански: gishtëz
2. Лековита билка со цветови слични на напрсток.
Латински: Digitalis Англиски: foxglove Албански: lloj lule, digitalis
Употреба: Ботаника