а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрсне

напрснат
Вид збор: Глагол, свршен
Прсне малку без да се раскрши.
Англиски: shatter
Примери:
Чашата напрснала.
Коската само напрснала, но не е скршена.
Изведенки
1. напрснува несв.
напрснуваат
2. напрснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи