а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрска

напрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40681
1. Со прскање наводени, навлажи, извалка некого или нешто.
Англиски: spray Албански: stërpik, spërkat
Примери:
Ја напрска кошулата за пеглање.
Ги напрска цвеќињата против вошки.
2. (се напрска) Се наводени, си нанесе течност со прскање.
Англиски: spray Албански: stërpikem, spërkatem
Примери:
Cи се напрскал на кошулата.
Се напрска малку со колонска вода.
Изведенки
1. напрскува несв.
(се) напрскуваат
повт.
2. напрскување ср.
глаг. им.