а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напротив

Вид збор: Прилог
Ранг: 2388
Спротивно, обратно, не така, ами спротивно од тоа.
Англиски: in opposite
Примери:
Во песната тие зборови не звучат лошо, напротив тие прават едно убаво поетично единство.
Мислеше да си помине убаво на турнејата, напротив таа само му ги расипа надежите.
Сакаше со тоа да го поправи впечатокот, напротив излезе уште полошо.