а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напротив

Вид збор: Прилог
Спротивно, обратно, не така, ами спротивно од тоа.
Англиски: in opposite
Примери:
Во песната тие зборови не звучат лошо, напротив тие прават едно убаво поетично единство.
Мислеше да си помине убаво на турнејата, напротив таа само му ги расипа надежите.
Сакаше со тоа да го поправи впечатокот, напротив излезе уште полошо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи