а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напроси

напросат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со просење добие нешто.
Англиски: beg Албански: lyp
2. (се напроси) Помине долго време во просење.
Англиски: beg Албански: lyp gjatë
Изведенки
напросува несв.
(се) напросуваат
повт.