а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напромени

(се) напроменат
Вид збор: Глагол, свршен
Се промени, се облече убаво, во убава, богата облека.
Англиски: change
Примери:
За Велигден сите се напроменија.
Изведенки
напроменува несв.
(се) напроменуваат