а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напролет

Вид збор: Прилог
Ранг: 5446
1. во пролет
Англиски: in spring
Примери:
Крушата цвета само напролет.
Луѓето напролет се зафатени со многу работа.
2. Идната пролет, пролетта што доаѓа.
Англиски: next spring
Примери:
Работата ја одложиле за напролет.
Напролет ќе ве посетиме.