а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наприкаже

наприкажат; наприкажи, наприкажете; наприкажав, наприкажа; наприкажал; наприкажен; (ќе) наприкажев, (ќе) наприкажеа; (ќе) наприкажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54290
1. Прикаже, искаже многу, што било и што не било.
Англиски: tell Албански: tregoj të gjitha
Примери:
Ми наприкажа се што чула за него.
2. (се наприкаже) Помине подолго време во пријатен разговор, се изнакаже до задоволување.
Англиски: talk Албански: llafos mjaft
Примери:
Убаво се наприкажавме, време е за одење.
Изведенки
наприкажува несв.
(се) наприкажуваат