а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наприготви

наприготват
Вид збор: Глагол, свршен
Приготви доволно или во поголемо количество, во богат избор.
Англиски: prepare
Примери:
Наприготви се што требаше да има и да остане.
Изведенки
наприготвува несв.
наприготвуваат