а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напржи

напржат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35493
Испржи доволно или во поголемо количество.
Англиски: broil Албански: fërgoj, përzhis
Употреба: Гастрономија
Изведенки
напржува несв.
напржуваат