а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напре

напрат
Вид збор: Глагол, свршен
Притисне, настојува.
Англиски: press
Примери:
Водата напре со голема сила и го урна насипот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи