а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напреку

Вид збор: Прилог
Ранг: 15628
1. Напоречки, накриво, нељубезно, непријателски.
Примери:
Ме погледна напреку и ништо не ми рече.
2. Прекутрупа, по најкус пат.
Примери:
Тргнаа напреку кон селото.