а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрежен

напрежни
Вид збор: Придавка
Ранг: 53389
1. поранешен, преѓешен
Англиски: former
Примери:
Напрежните услови беа многу потешки.
2. среќен, успешен, напреден
Примери:
Напрежна ти работа!