а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напредува

напредуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5229
1. Оди, се движи напред.
Англиски: progress Албански: vazhdon
2. Постига резултат, успех во работата.
Англиски: advance Албански: avansoj
3. Се развива.
Англиски: develop Албански: zhvillohet
4. Се издига, оди на повисоко место, функција во службата.
Англиски: rise Албански: rtitet
5. Преде во доволно или во големо количество.
Англиски: spin Албански: tjer
Изведенки
напредување ср.
глаг. им.