а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напредок

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4418
напредување, постигање, успех
Англиски: progress Албански: progres, përparim
Примери:
Културен напредок.
Економски напредок.
Сестран напредок.
Постигне голем напредок.