а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напреднат

напреднатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34289
Што напреднал, што отишол понапред во нешто (во развојот, учењето).
Англиски: progress
Примери:
напредната група, напреднат стадиум
напредната возраст, напредната бременост
Изведенки
напреднатост ж.