а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напреде

напредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испреде во доволно или во големо количество.
Англиски: spin Албански: tjerr shumë
2. (се напреде) Се задоволи, се наработи со предење.
Англиски: spin Албански: tjerr tepër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи