а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напреден

напредни
Вид збор: Придавка
Ранг: 16304
1. Што се стреми кон новото, кон прогресивното.
Англиски: progressive
Примери:
напредна личност, напредно гледиште
Напредни сили.
2. Што се развива добро, што напредува во растењето.
Англиски: advanced
Примери:
напредно дете, напредно растение
Изведенки
напредност ж.