а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напразен

напразниот
Вид збор: Придавка
Залуден, бесполезен, што не доведува до резултат, до успех.
Англиски: futile
Примери:
напразни напори, напразни ветувања
Изведенки
напразно прил.
Пример: Напразно му помина времето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи