а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

направо

Вид збор: Прилог
1. За движење - право, без скршнување.
Англиски: straight
Примери:
Оди одовде направо, па ќе ја најдеш нивната куќа.
2. Непосредно, без заобиколување, без задржување, стеснување и сл.
Англиски: directly
Примери:
Да си одиш направо дома.
Кажи му направо што ти се случи.
Ќе влезам направо и никого не прашувам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи