а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

направа

мн. направи
Вид збор: Именка, женски род
1. Едноставно направен предмет што служи за некаква практична употреба.
Англиски: device Албански: pajisje, aparat
Примери:
Направа за мерење на времето.
направа за мелење
направа за вежбање
експлозивна направа
2. Изработка, начин на правење.
Англиски: fabrication Албански: fabrikim, punim
Примери:
Поради лоша направа брзо се расипа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи