а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напочине

(се) напочинат
Вид збор: Глагол, свршен
Доволно, добро се почине.
Англиски: rest
Примери:
Се напочинавме, па сега да се фатиме за работа.
Изведенки
напочинува несв.
(се) напочинуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи