а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напостеле

напостелат
Вид збор: Глагол, свршен
Постеле добро, повеќе работи или за повеќемина.
Примери:
За празник ќе ја напостелеше мајка одајата со нова дипли.
Hапосла постилачи да има каде да легнат гостите.
Изведенки
1. напостила несв.
напостилаат
2. напостилање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи