а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напор

мн. напори
Вид збор: Именка, машки род
Напрегање на физичките и на умствените сили.
Англиски: effort Албански: përpjekje
Примери:
Вложи голем напор.
Прави напори.
Физички напор.
Интелектуален напор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи