а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напорен

напорни
Вид збор: Придавка
Што бара напор, што минува во напор.
Англиски: strenuous
Примери:
напорна работи
напорен ден
напорен пат
напорно учење
Изведенки
1. напорно прил.
Пример: Работеа напорно по цел ден.
2. напорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи