а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напоредник

мн. напоредници
Вид збор: Именка, машки род
Замислена кружна линија на земјината топка на која cите точки и се на еднаква оддалеченост од екваторот.
Англиски: parallel Албански: paralelë
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи