а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напомнува

напомнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. напомни
Англиски: remind Албански: përmend, kujtoj
2. Личи, е слично, потсетува на нешто.
Англиски: resemble Албански: përkujton, ngjan
Примери:
Старата се фати за глава и зареди со глас што напомнуваше на виење.
Врескањето на јаренцето напомнуваше на детски плач.
Изведенки
напомнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи