а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напомене

напоменат
Вид збор: Глагол, свршен
напомни
Англиски: remind
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
напоменува несв.
напоменуваат
Пример: Снабдувачите напоменуваат дека со често одвртување на рачните вентили тие може брзо да се расипат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи