а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наполу

Вид збор: Прилог
1. На две (еднакви) половини.
Англиски: in half
Примери:
Погачата ја пресекоа наполу.
Што ќе заработеа делеа наполу.
2. За половина, до една половина, донекаде, не целосно.
Англиски: half
Примери:
Ја продаде колата наполу поевтино.
Куќата наполу изгорела.
Не оставај ја работата наполу.
Ме погледна со наполу затворените очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи