а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наполеон

мн. наполеони
Вид збор: Именка, машки род
Златна монета од 20 франци со ликот на Наполеон I или на Наполеон III.
Англиски: gold coin Албански: napoleon, monedhë ari
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи