а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплуска

(се) наплускаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. наплеска
Англиски: slap Албански: shtypem
Употреба: Дијалектен збор
2. Се налока, се препне, се опие.
Англиски: get drunk Албански: pij shumë, dehem
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи