а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплука

наплукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плукне на некого, на нешто.
Англиски: spit Албански: pështy
Примери:
За малку ќе го наплукаше.
2. (се наплука) Плукне врз себе.
Англиски: spit Албански: pështyhem
Примери:
Внимавај, да не се наплукаш.
Изведенки
наплукува несв.
(се) наплукуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи